28 June 2012 Comments Off

2012 Car Show Winners

BEST OF SHOW:

Jack & Sue White, ‘36 Ford Coupe, Spokane

ANTIQUE CLASS:

lst Place: Danzel Bjerke, ‘49 Ford, Bozeman, MT

1st Runner up: Lyle Burnett, ‘32 Dodge, Spokane, WA

2nd Runner up: Brian Bjerke, ‘49 Ford, Sagle, ID

3rd Runner up: Ed Robbins, ‘26 Ford Model T, Bonners Ferry

CLASSIC 50’S 1950-1959:

1st Place: Dennis Hall, ‘57 Chevy Nomad, Spokane, Wa

1st Runnerup: Jeff Bjorkman, ‘55 MGTF, Coeur d’ Alene

2nd Runner up: Dennis O’Brien, ‘57 Olds 88, Priest Lake

3rd Runnerup: Terry Saunders, ‘56 T-Bird, Post Falls, ID

CLASSIC ‘55-56-57 Chevys:

1st Place: Clinton Rodgers, ‘57 Chevy Hard top, Lewiston

1st Runnerup: Ray Young, ‘57 Chevy Belair, Mead, WA

2nd Runnerup: Don Cruickshank, ‘55 Chevy hardtop, Cd’A

3rd Runnerup: Bill & Pat Dengel, ‘57 Chevy Belair, Lewiston

CLASSIC 60;S: 1960-1969:

1st Place: Cliff Tvedten, ‘61 Chevy Impala, Spokane, Wa

1st Runnerup: Fern Rivard, ‘62 Chrysler, Cranbrook, BC

2nd Runnerup: Bob Thayer, ‘63 Chevy Impala, Spokane

3rd Runnerup: Bob & Robin Collier, ‘63 T-Bird, Tacoma

CLASSIC 60’s – 1966-1969:

1st Place: Steve Wade, ‘67 Mustang, Clarkston, Wa

1st Runnerup: Richard D’Amato, ‘69 Chevelle, Priest River

2nd Runnerup: Randy Poch, ‘68 Dodge Dart, Calgary

3rd Runnerup: Rod Sutton, ‘67 Cadillac, Kent, Wa

STREET ROD _ Pre 1949:

1st Place: John & Sheila Emacio, ‘32 Ford, Chatteroy, WA

1st Runnerup: Glen & Nancy Jackman, ‘22 Dodge T, Sagle

2nd Runnerup: Hal Burrows, ‘32 Dodge Coupe, Sandpoint,

3rd Runnerup: Chester Jackman, ‘34 Plymouth, Sagle

CUSTOM RODS:

1st Place: Tom Broderick, ‘42 Lincoln, Bonners Ferry

1st Runnerup: Gary & Carol Ann Peck, ‘48 Ford, Valley, Wa

2nd Runnerup: John Loutit, ‘46 Chevy, Wasa, BC

3rd Runnerup: Aaron Burke, ‘40 Ford, Nine Mile Falls

RAT RODS:

1st Place: Cody Broyles, ‘29 Nash, Hayden, ID

1st Runnerup: Chuck Oak, ‘28 Essex, Kennewick, WA

2nd Runnerup: Greg Richardson, ‘30 Plymouth, Pasco

3rd Runnerup: Geoff Crosswhite, ‘27 Ford T, Sandpoint

SPORTS CARS:

1st Place: Gary Lammers, ‘57 Porsche, Coolin, ID

1st Runnerup: Dren Adams, ‘63 Corvette, Spokane Valley

2nd Runnerup: Charles Mooney, ‘66 Corvette, Silverton, ID

3rd Runnerup: Jim Ward, ‘56 VW Bug, Sandpoint

CUSTOM OR MODIFIED: 1949-1969

1st Place: James Morse, ‘50 Mercury, Hayden, ID

1st Runnerup: Jeff & Kathy Ryerson, ‘59 Impala, Issaquah

2nd Runnerup: Glen Richardson, ‘49 Cadillac, Port Angeles,

3rd Runnerup: Tom Sherman, ‘47 Ford, Kingston, ID

MUSCLE CARS – ALL YEARS 1975 – CLASSIC

1st Place: Gary Keyes, ‘68 Dana Camaro, Spokane

1st Runnerup: Ted Greenblott, ‘70 Chevelle, Sandpoint,

2nd Runnerup: Russ Mager, ‘66 Pontiac GTO, Deer Park

3rd Runnerup: Gary Tedrow, ‘71 Chevy Nova, Spokane

MUSCLE CARS – ALL YEARS – 1975 – MODIFIED

1st Place: Jonathan Lannen, ‘66 Ford Galaxie, Kellogg

1st Runnerup: Bob Hobbs, ‘67 Chevy Camaro, Bonners Ferry

2nd Runnerup: Chad Parrish, ‘65 Dodge Coronet, Missoula

3rd Runnerup: Jerry Starnes, ‘67 Chevelle, Newman Lake, WA

PICKUP – ALL YEARS – 1969 – ORIGINAL

1st Place: Ivan Kachanoski, ‘58 GMC, Fairmont Hot Springs

1st Runnerup: Gordon Schliep, ‘58 Ford, St. Ignatius, MT

2nd Runnerup: Delbert McDaniel, ‘35 Dodge, Clark Fork

3rd Runnerup: Dusty Smith, ‘54 Chevy, Spokane

PICKUP – ALL YEARS – 1969 – MODIFIED:

1st Place: Gord Skakun, ‘40 Ford, Red Deer County, AB

1st Runnerup: Chad Smith, ‘34 Ford, Coeur d’ Alene

2nd Runnerup: Steve Hayes, ‘65 Chevy, Post Falls

3rd Runnerup: Thomas Schmidt, ‘29 Ford, Spokane

TRAVELING AWARD:

Terry Carlson, Cocoa, FL

DIE HARD AWARDS:

Bill Manthos, Coeur d’ Alene, ID

Ruthie Carpenter, Harvard, ID

Rick & Serina Dettwiler, Spokane, WA

Comments are closed.